Opis projektu
Projekt zakłada uzupełnienie ubytków i miejscowe utwardzenie drogi prowadzącej do drewnianej wiaty położonej w okolicy zbiorników przy ul. Wiślanej służącej mieszkańcom Bierunia.
Parametry drogi:
- długość drogi: ok. 115m
- szerokość: ok. 3,20m
- grubość zaścielenia: ok. 10cm
- materiał: frez asfaltowy
Celem projektu jest:
poprawa bezpieczeństwa osób uczęszczających tą drogą, zarówno pieszych, rowerzystów jak i osób poruszających się samochodami osobowymi, a także zapewnienie dostępu do terenów rekreacyjnych i poprawa walorów estetycznych.
Szczegółowy opis zadania:
Droga będąca przedmiotem wniosku prowadzi do zbiorników wodnych a dalej do miejsca, w którym zlokalizowana jest drewniana wiata, jest terenem spacerowym i atrakcyjnym pod względem rekreacyjnym, prowadzi do wałów rzeki Wisły, z których korzystają nie tylko spacerowicze, ale również rowerzyści.
W chwili obecnej jest to droga gruntowa, trudna do przejścia a tym bardziej do przejechania, w szczególności w deszczowe dni, podczas których mieszkańcy borykają się z problemem stojącej wody. Remont zbiorników spowodował zwiększenie liczby użytkowników tej drogi a tym samym do jej postępującego niszczenia. W tym rejonie Miasto Bieruń realizowało inwestycję pn. ,,Odtworzenie zbiornika w Bijasowicach etap II" w ramach zadania budżetowego ,,Odtworzenie zbiornika w Bijasowicach oraz odtworzenie starorzecza przy ul. Wiślanej w Bieruniu", polegający na wykarczowaniu zagajników wokół zbiornika, wycięciu kolidujących drzew, odmuleniu dna zbiornika, wywozie namułu, wykonaniu umocnienia dna skarpy opaską z kiszki faszynowej oraz plantowaniu skarp i korony wokół zbiornika. W ten sposób zagospodarowano ok. 2 h zbiornika.
Realizacja powyższego zadania sprawiła, że teren ten zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością nie tylko wśród wędkarzy, ale także mieszkańców Bierunia, ceniących sobie spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zapewnienie lepszego dojazdu do zbiorników będzie kontynuacją zadania, o którym wspomniano wyżej a także docelowo zapewni stworzenie dodatkowej, rekreacyjnej przestrzeni gminy Bieruń.
Drewniana wiata, która powstała w ramach Budżetu obywatelskiego - edycja 2019-2020 rozpoczęła porządkowanie tej przestrzeni i pełni funkcję miejsca, w którym można usiąść i wypocząć, którego brakowało. Jednak wciąż dojazd do tego rejonu jest dosyć utrudniony, na co narzekają użytkownicy tej drogi.
Przedmiotowe roboty dotyczące wyrównania i utwardzenia drogi prowadzącej do zbiorników położonych przy ulicy Wiślanej służącej mieszkańcom Bierunia to roboty remontowe, które należy traktować jako remont cząstkowy polegający na częściowym zasypaniu i uzupełnieniu istniejącej nawierzchni, celem umożliwienia swobodnego przejazdu, co nie wymaga wykonania dokumentacji projektowej remontu drogi. Wobec powyższego realizacja przedsięwzięcia zakończy się w danym roku budżetowym.
Dostęp do zielonych terenów w obszarze bardzo zaludnionym jak osiedla, w których wiele osób lubi przebywać o każdej porze roku jest bardzo istotny. Każde miejsce do wypoczynku, rekreacji szczególnie dla tych, którzy nie mają ogródków lub działek jest na wagę złota.
Lokalizacja najbardziej problematycznego odcinka drogi została wskazana w załączonym pliku i uzgodniona z członkami PZW koło Bieruń Nowy.
Dostępność projektu dla mieszkańców
Grupa docelowa: wszyscy mieszkańcy Bierunia.
Grupa docelowa: wszyscy mieszkańcy miasta, osoby starsze, młodzież, dzieci, dorośli, w szczególności wędkarze i osoby ceniące sobie rekreację i aktywne spędzanie wolnego czasu.
Ponadto obszar, na którym planuje się realizacje projektu stanie się alternatywnym miejscem spotkań i integracji dla różnorakich grup społecznych, organizacji lokalnych, stowarzyszeń i klubów sportowych.
Lokalizacja terenu cieszy się sporą popularnością.
Obszar, na którym będzie zlokalizowany projekt - w niedalekiej odległości od osiedli mieszkaniowych - należy do największych skupisk mieszkańców w mieście Bieruń. Liczba osób, które zamieszkują wyłącznie ul. Węglową wykracza znacząco ponad tysiąc mieszkańców.
Możliwość korzystania z efektów projektu będzie bez ograniczeń ilościowych oraz czasowych - niezależnie od sezonu oraz pory dnia czy nocy przez cały rok. Wskazana lokalizacja jest ogólnodostępna, nieograniczona w żaden sposób barierkami, murem czy zamkniętym ogrodzeniem. Lokalizacja jest dostępna dla osób starszych i osób niepełnosprawnych.