Opis projektu
Projekt polegać będzie na zagospodarowaniu przejścia podziemnego w ciągu DK44 poprzez:
- montaż 12 tablic wielkoformatowych o wymiarach 3,00 metry (szerokość) x 1,50 metra (wysokość), z obrazami z wydanego w 2011 roku przez Wydawnictwo Zin Zin Press komiksu „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”, według scenariusza Macieja Jasińskiego, Tomasza Nowaka, Witolda Tkaczyka, z rysunkami Jacka Michalskiego i okładką Krzysztofa Wyrzykowskiego. Komiks opowiada o najdłuższym strajku stanu wojennego, który miał miejsce w KWK "Piast" w Bieruniu na poziomie 650 m pod ziemią i trwał od 14 do 28 grudnia 1981 r. Brało w nim udział 2 tys. górników i innych pracowników kopalni. Był wyrazem protestu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i aresztowaniu lokalnych przywódców "Solidarności". Wydano go z okazji obchodów 30 rocznicy strajku na KWK „Piast”.
W ramach zadania wykonane zostaną projekty graficzne 12 sztuk tablic, a po ich zaakceptowaniu przez Zamawiającego wykonane i zamontowane zostaną same tablice. Tablice wykonane zostaną z materiału: polipropylen komorowy 6 mm. Na bazie projektów graficznych wykonany zostanie wydruk wielkoformatowy z laminatem, dokonane zostanie oklejenie płyt i montaż tablic (klejenie i zabezpieczenie tablic lub przykręcenie tablic z użyciem odpowiednich śrub dystansowych),
- montaż 12 sztuk opraw LED-owych Schreder NEOS1 16L 350mA NW 5120, które ziluminują i odpowiednio uwypuklą treść tablic, przy okazji doświetlając samo przejście i podnosząc bezpieczne z niego korzystanie,
- montaż kamery IP 3 Mpix w obudowie standard ILD-410S (lub równoważnej). Kamera ma zapewnić bezpieczeństwo oraz ochronę przed zdemolowaniem zabudowanych tablic. Posiada ona procesor wstępnej obróbki obrazu odpowiadający za zarządzanie strumieniem w kamerze (kamera oszczędza łącze, sama dopasowując prędkość nagrywania do sytuacji w kadrze), oraz efektywne przetwarzanie wielu funkcji inteligentnej analizy obrazu. Co istotne, posiada mechaniczny filtr podczerwieni, co pozwoli na ochronę zagospodarowanego przejścia przed wandalami także w nocy. Kamera umieszczona zostanie w takim miejscu, aby na bieżąco monitorować przejście podziemne, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo przechodniom. Zostanie wpięta do istniejącego miejskiego systemu monitoringu wizyjnego. Jej dodatkowym atutem jest fakt, iż posiada też funkcję inteligentnej analizy obrazu, co pozwoli na np. zliczanie pieszych korzystających z przejścia podziemnego.
Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom, jak istotna w obecnej dobie konformizmu jest lokalna historia, która łączy i buduje więź; uświadomienie młodym ludziom, jak ważne historyczne wydarzenia miały miejsce w Bieruniu, bez których nie byłoby obecnej wolności i demokracji. Pozwoli to młodym pokoleniom budować szacunek do przeszłości, bohaterstwa, tworząc patriotyczne wzorce. Wzrośnie świadomość małej ojczyzny, jej przeszłości, bohaterskości, poczucie dumy z bycia Polakiem i bierunianinem. Innowacyjna forma inwestycji pozwoli na zainteresowanie tematyką przeszłości i kształtowanie postaw patriotycznych, a uzyskany efekt pozwoli na edukację patriotyczną kolejnych pokoleń odbiorców.
Wartością dodaną projektu będzie „odczarowanie” przejścia podziemnego jako miejsca nieprzyjaznego mieszkańcom i mało schludnego, a więc nie zachęcającego do korzystania z niego. Wzrośnie dzięki temu bezpieczeństwo pieszych na drogach, przekraczających, często z łamaniem przepisów prawa, bardzo ruchliwą drogę krajową w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Dostępność projektu dla mieszkańców
Przejście podziemne pod drogą krajową DK44 w okolicy ronda jest funkcjonującą cały rok, pełną dobę, bezpieczną alternatywą przedostania się na druga stronę bardzo obciążonej drogi krajowej (kilkanaście tysięcy pojazdów na dobę). Jest rozwiązaniem ogólnodostępnym, funkcjonującym w przestrzeni publicznej, z prowadzącymi doń zjazdami, umożliwiającymi korzystanie z niego również przez osoby niepełnosprawne. Jest przejściem czynnym cały sezon, jest niezależne od pory roku (chroni przed deszczem czy śniegiem). Służy mieszkańcom okręgu (kilkutysięczne osiedle mieszkaniowe) oraz wszystkim mieszkańcom gminy w dojściu do pracy, kościoła, przychodni zdrowia, sklepów wielkopowierzchniowych itp.