Opis projektu
Projekt pn. "Bieruń ludowy, kulturowy i folkowy" będzie skierowany do mieszkańców miasta Bierunia, zainteresowanych kulturą, tańcem, propagowanie obyczajów regionalnych, itd. Projekt polega na zakupie 16 strojów tradycyjnych (8 damskich i 8 męskich), będących strojem narodowym, które będą służyły do aktywnego promowania ziemi bieruńskiej jako regionu otwartego na śląską kulturę, kultywującego tradycję i obyczaje regionu i integrującego środowisko lokalne. Strój ludowy jest niezbędnym elementem zespołu podczas oficjalnych prezentacji, przeglądów i konkursów.
Planowane do zakupu stroje dotyczą zarówno damskich, jak i męskich zestawów, tj.:
1. Strój męski:
Żupan - prosta, koszula z niewysokim kołnierzem i długim rękawem zapinana z przodu,
Kontusz - długi niezapinany płaszcz zakładany na żupan z wysokim wywiniętym kołnierzem i charakterystycznymi rozciętymi rękawami,
Pas kontuszowy - szeroki, dług, ozdobny pas zakładany na kontusz,
Spodnie - szerokie wpuszczane w buty,
Buty - wysokie buty z cholewami.
2. Strój damski:
Czapka - aksamitna z futrzanym otokiem, z przodu ozdobiona klejnotem,
Spódnica - długa u dołu obszyta futerkiem,
Kontusik - sięgający do połowy uda, obszyty futerkiem z długimi, rozciętymi rękawami,
Buty - wysokie, sznurowane.
Jednocześnie zakup strojów dla dzieci umożliwi ich integrację z lokalną kulturą i obyczajami. Stroje będą udostępniane członkom zespołu na podstawie użyczenia - nie będą więc własnością konkretnego członka. Zespół realizuje wydarzenia o charakterze kulturowym i planuje kolejne, które z upływem czasu przestały być organizowane, jak np. kolędowanie dzieci w domach mieszkańców (grudzień), jasełka (styczeń). Zespół zorganizował, przy wsparciu środków gminnych kolędowanie po domach mieszkańców miasta, zorganizował i przeprowadził warsztaty z tworzenia wieńców bożonarodzeniowych, brał udział w przeglądach i konkursach o tematyce kulturowej (sukcesem okazał się występ członków Zespołu podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Polance Wielkiej w dn. 03.06.2018 r., gdzie dziecięca grupa taneczna oraz członkowie wspierającego Zespół Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bieruńska" otrzymali dwie nagrody - za występ taneczny i przygotowanie stołu regionalnego). Planowana jest również organizacja innych imprez kulturowych, co przyczyni się do integracji mieszkańców, wzrostu ich świadomości kulturowej i przynależności do określonej grupy społecznej. Dodatkowo projekt posiada cechy edukacyjne, wpływające pozytywnie na rozwój dzieci i młodzieży, mieszkających w Bieruniu.
Celem projektu jest:
- promocja ziemi bieruńskiej i jej kultury poprzez aktywne funkcjonowanie Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bieruńska"
- integracja społeczności lokalnej,
- wzrost świadomości kulturowej wśród mieszkańców okręgu,
- zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta.
Dostępność projektu dla mieszkańców
Zrealizowany projekt pn. Bieruń ludowy, kulturowy i folkowy będzie służył mieszkańcom Bierunia jako produkt regionalny, bezpośrednio związany z ziemią bieruńską. Zakupione w ramach projektu stroje będę ogólnodostępne dla członków Zespołu, który prowadzi ciągły nabór w taki sposób, by każdy zainteresowany mieszkaniec mógł wstąpić w jego szeregi. Rekrutacja jest otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na rejon zamieszkania w celu umożliwienia mieszkańcom Bierunia uczestnictwa i partycypacji w funkcjonowaniu Zespołu, a pośrednio również kultury miasta. Będzie istniała również możliwość wypożyczenie stroju przez mieszkańców miasta po uprzednim wyrażeniu zgody przez kierownictwo Zespołu.