Lokalizacja
Osiedle Węglowa
Lokalizacja projektu zgodnie z załączoną mapą.
Realizacja projektu obejmuje teren pomiędzy blokami.
Teren usytuowany w bezpośredniej odległości od zabudowy wielorodzinnej oraz na trasie codziennych spacerów dużej liczby mieszkańców.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup i montaż małej architektury.
Montaż ławek przy klatkach oraz przy popularnych wśród mieszkańców ciągach pieszych, a także zakup koszy na śmieci, koszy na odchody zwierząt i stojaki rowerowe, w następującej ilości:
- ławka – 7 szt.
- kosz na śmieci – 7 szt.
- kosz na odchody – 1 szt.
- stojak rowerowy – 8 szt.
- ozdobne drzewka – 20 szt.
- klomb – 1 szt.
Projekt zakłada ponadto wykonanie klombów i posadzenie ozdobnych drzewek. Ładna, kolorowa kompozycja kwiatowa i zadbana zieleń będzie wizytówką zadbanego miasta i ożywi przestrzeń pomiędzy blokami.
Umiejscowienie ławek wzdłuż uczęszczanych chodników zachęcałoby do chwilowego zatrzymania się i stanowiło realne ułatwienie dla wielu grup mieszkańców. Mogliby oni usiąść na chwilę, odłożyć zakupy, odpocząć.
Proponowane w projekcie miejsca montażu małej architektury mają na celu zapewnić przyjazne i estetyczne otoczenie dla osób korzystających.
Dokładne lokalizacje wynikają z potrzeb mieszkańców i zostały przez nich zgłoszone, znajdują się w popularnych ciągach pieszych, a równocześnie w miejscach, gdzie nie będą stanowić przeszkody dla poruszających się chodnikiem pieszych.
Dokładne lokalizacje zostaną ustalone w trakcie realizacji przedmiotowego zadania.
Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom bez ograniczeń, w szczególności mieszkańcom osiedla Węglowa, dzieciom, rodzicom, osobom starszym, bez ograniczeń ze względu na wiek czy przynależność do grupy społecznej.
Zagospodarowana przestrzeń powinna być jak najbardziej funkcjonalna a zarazem estetyczna oraz spełniająca preferencje mieszkańców w każdym przedziale wiekowym.
Aranżacja powinna komponować się z istniejącymi budynkami i otoczeniem.
Roślinność musi być dobrana do warunków glebowych, stopnia nasłonecznienia i wilgoci.
Proponowany projekt należy do zadań własnych gminy oraz jest zgodny z prawem, w szczególności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Możliwy do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego.
W przypadku obniżenia kosztów całkowitych zadania, wnioskuje się o wykonanie nasadzeń do kosztów wnioskowanej kwoty.
Uzupełnienie terenu o zieleń miałoby również korzystny wpływ na ekologię, w kontekście walki ze smogiem. Zachowywanie w dobrym stanie terenów zielonych jest bardzo istotne dla jakości życia w mieście. Pełnią one nie tylko funkcje napowietrzania miasta ale także ważne funkcje biologiczne, zdrowotne i rekreacyjne oraz zwiększają retencję wód opadowych.
Dzięki montażowi ławek mieszkańcy mogliby na chwilę odpocząć, odłożyć siatkę z zakupami, przysiąść z dzieckiem a osoby starsze mogłyby odpocząć po przebyciu dłuższego odcinku drogi.
Pojawienie się nowej małej architektury podniesie nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność wybranych rejonów.
Dostępność projektu dla mieszkańców
Grupa docelowa: wszyscy mieszkańcy Bierunia, w szczególności zamieszkujący osiedle przy ulicy Węglowej.
Projekt jest kierowany do wszystkich odwiedzających i zamieszkujących to osiedle, wskazana lokalizacja jest ogólnodostępna, nie ograniczona w żaden sposób barierkami, murem czy ogrodzeniem. Projekt aktywizuje mieszkańców do czynnego uczestnictwa dbania o wizerunek naszego miasta i realizowaniu działań na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej.
Teren będzie dostępny dla korzystających przez cały rok, niezależnie od sezonu oraz pory dnia czy nocy.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Nie został zachowany w projekcie rozdział 3, paragraf 3 punkt 4 lit b Regulaminu - Zasad i trybu przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. Wniosek nie zawiera nieodwołalnego oświadczenia podmiotu- właściciela o przejęciu odpowiedzialności za utrzymanie wykonanego projektu.